Olej lniany Budwigowy – dawkowanie

Spożywanie produktów świeżych i bez konserwantów to najważniejsze założenie diety opracowanej przez dr Budwig. Żywność powinna być z pewnego źródła i jak najmniej przetworzona a najistotniejszym jej składnikiem jest olej lniany. Olej ten powinien być tłoczony na zimno, świeży i koniecznie nierafinowany, oczyszczany czy filtrowany, często z pozostałością osadu z ziaren o śluzowatej konsystencji – taki olej zwany jest budwigowym.

Olej z nasion lnu z Olini
Olej lniany Olini w diecie dr Budwig

Co to jest „olej Budwigowy”?

Na rynku można znaleźć wiele olejów imitujący ten prawdziwy olej budwigowy, jednak tylko ten prawdziwy ma wiele prozdrowotnych właściwości i spełnia założenia diety dr Budwig. Jaki to olej?

Olej Budwigowy otrzymuje się przez mechaniczne tłoczenie go z nasion. Dzięki temu, że nie jest on poddawany rafinacji zachowuje naturalne struktury oraz swoje właściwości biologiczne. Olej budwigowy nie powinien być poddany ani mechanicznej ani fizycznej filtracji, oczyszczeniu czy rafinacji. Ważne też żeby był świeży, czas od wytłoczenia do spożycia powinien być jak najkrótszy dlatego najlepiej wybierać oleje tłoczone na zamówienie.

Olej lniany posiada aż 89% procent nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym przede wszystkim omega-3 i omega6. Powinny być one dostarczane z pożywieniem gdyż wspomagają organizm na poziomie komórkowym i dzięki temu chroni go między innymi przed chorobami nowotworowymi.

Poznaj też najważniejsze zasady diety dr Budwig.

Olej lniany w zdrowj diecie

Dowiedz się również, na co pomaga dieta dr Budwig.

Jak spożywać olej Budwigowy?

Pierwsze miesiące diety wymagają większego spożycia oleju Budwigowego. Zdaniem twórczyni diety wynika to z tego, że organizm trzeba najpierw oczyścić z toksyn. W tym okresie należy spożywać od 6 do 8 łyżek dziennie, w późniejszym okresie ta ilość spada do 1-2 łyżek dziennie.

Kup świeży olej lniany

Olej lniany można dodawać do każdego posiłku lub spożywać prosto z łyżeczki. Koniecznie natomiast olej lniany trzeba dolać bezpośrednio przed jedzeniem. Przynajmniej raz dziennie powinien być on spożywany w obecności białka. To połączenie według doktor Johanny Budwig daje najlepsze efekty zdrowotne.

Ważny składnik diety dr Budwig

Czym jest pasta Budwigowa

Połączenie tłoczonego na zimno oleju lnianego w ilości około 3-6 łyżek stołowych z białym twarogiem (zawierającym do 20% tłuszczu) w ilości 120-125g nosi nazwę pasty budwigowej.

Przeczytaj najlepsze przepisy na pastę Budwigową – pastę z twarogu z olejem lnianym.

W zależności od stanu zdrowotnego zaleca się spożywanie od 2 do 8 łyżek oleju. Minimalny zakres to ilość służąca profilaktyce, natomiast maksymalny to dawka lecznicza. Pasta musi mieć jednolitą konsystencję którą trzeba uzyskać przez mieszanie obu składników blenderem lub mikserem.

Można do niej dodać łyżeczkę jogurtu naturalnego by wspomóc łączenie produktów, ważne natomiast aby nie było widać w paście oleju. Pastę można traktować jako osobny posiłek, można ją tez łączyć z musli, owocami czy przyprawami dzięki czemu dieta budwigowa nie będzie monotonna. Pasta powinna być zawsze przygotowana na świeżo, dopuszczalne jest trzymanie jej w lodówce maksymalnie do dwóch dni.

Kup świeży olej lniany

Jak najlepiej wybrać olej lniany do diety dr Budwig?

  • Najważniejsze jest to, żeby olej lniany był ŚWIEŻY – na Olini.pl kupisz olej lniany wytłoczony w naszej rodzinnej olejarni na świeżo, na Twoje zamówienie. Nie stoi na sklepowej półce i nie jełczeje, czekając na klienta
  • Olej lniany budwigowy koniecznie musi być zimnotłoczony (do 40 stopni) – zawsze kupuj olej z pewnego źródła
  • Zwracaj uwagę na to żeby olej był przechowywany w ciemnej butelce, w lodówce i niewystawiony na światło słoneczne
  • Dobry olej budwigowy jest nierafinowany, niefiltrowany i z najlepszego ziarna. W Olini zawsze wybieramy najlepszej jakości składniki – zobacz jak powstają nasze oleje

Oceń artykuł:

Średnia: 4.4 / 5. Oddane głosy: 9

Brak ocen