Olej lniany Budwigowy

Spożywanie produktów świeżych i bez konserwantów to najważniejsze założenie diety opracowanej przez dr Budwig. Żywność powinna być z pewnego źródła i jak najmniej przetworzona a najistotniejszym jej składnikiem jest olej lniany. Olej ten powinien być tłoczony na zimno, świeży i koniecznie nierafinowany, oczyszczany czy filtrowany, często z pozostałością osadu z ziaren o śluzowatej konsystencji – taki olej zwany jest budwigowym.

Olej z nasion lnu z Olini
Olej lniany Olini w diecie dr Budwig

Co to jest “olej Budwigowy”?

Na rynku można znaleźć wiele olejów imitujący ten prawdziwy olej budwigowy, jednak tylko ten prawdziwy ma wiele prozdrowotnych właściwości i spełnia założenia diety dr Budwig. Jaki to olej?

Olej Budwigowy otrzymuje się przez mechaniczne tłoczenie go z nasion. Dzięki temu, że nie jest on poddawany rafinacji zachowuje naturalne struktury oraz swoje właściwości biologiczne. Olej budwigowy nie powinien być poddany ani mechanicznej ani fizycznej filtracji, oczyszczeniu czy rafinacji. Ważne też żeby był świeży, czas od wytłoczenia do spożycia powinien być jak najkrótszy dlatego najlepiej wybierać oleje tłoczone na zamówienie.

Olej lniany posiada aż 89% procent nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym przede wszystkim omega-3 i omega6. Powinny być one dostarczane z pożywieniem gdyż wspomagają organizm na poziomie komórkowym i dzięki temu chroni go między innymi przed chorobami nowotworowymi.

Poznaj też najważniejsze zasady diety dr Budwig.

Olej lniany w zdrowj diecie

Dowiedz się również, na co pomaga dieta dr Budwig.

Jak spożywać olej Budwigowy?

Pierwsze miesiące diety wymagają większego spożycia oleju Budwigowego. Zdaniem twórczyni diety wynika to z tego, że organizm trzeba najpierw oczyścić z toksyn. W tym okresie należy spożywać od 6 do 8 łyżek dziennie, w późniejszym okresie ta ilość spada do 1-2 łyżek dziennie.

Kup świeży olej lniany

Olej lniany można dodawać do każdego posiłku lub spożywać prosto z łyżeczki. Koniecznie natomiast olej lniany trzeba dolać bezpośrednio przed jedzeniem. Przynajmniej raz dziennie powinien być on spożywany w obecności białka. To połączenie według doktor Johanny Budwig daje najlepsze efekty zdrowotne.

Ważny składnik diety dr Budwig

Czym jest pasta Budwigowa

Połączenie tłoczonego na zimno oleju lnianego w ilości około 3-6 łyżek stołowych z białym twarogiem (zawierającym do 20% tłuszczu) w ilości 120-125g nosi nazwę pasty budwigowej.

Przeczytaj najlepsze przepisy na pastę Budwigową – pastę z twarogu z olejem lnianym.

W zależności od stanu zdrowotnego zaleca się spożywanie od 2 do 8 łyżek oleju. Minimalny zakres to ilość służąca profilaktyce, natomiast maksymalny to dawka lecznicza. Pasta musi mieć jednolitą konsystencję którą trzeba uzyskać przez mieszanie obu składników blenderem lub mikserem.

Można do niej dodać łyżeczkę jogurtu naturalnego by wspomóc łączenie produktów, ważne natomiast aby nie było widać w paście oleju. Pastę można traktować jako osobny posiłek, można ją tez łączyć z musli, owocami czy przyprawami dzięki czemu dieta budwigowa nie będzie monotonna. Pasta powinna być zawsze przygotowana na świeżo, dopuszczalne jest trzymanie jej w lodówce maksymalnie do dwóch dni.

Kup świeży olej lniany

Jak najlepiej wybrać olej lniany do diety dr Budwig?

 • Najważniejsze jest to, żeby olej lniany był ŚWIEŻY – na Olini.pl kupisz olej lniany wytłoczony w naszej rodzinnej olejarni na świeżo, na Twoje zamówienie. Nie stoi na sklepowej półce i nie jełczeje, czekając na klienta
 • Olej lniany budwigowy koniecznie musi być zimnotłoczony (do 40 stopni) – zawsze kupuj olej z pewnego źródła
 • Zwracaj uwagę na to żeby olej był przechowywany w ciemnej butelce, w lodówce i niewystawiony na światło słoneczne
 • Dobry olej budwigowy jest nierafinowany, niefiltrowany i z najlepszego ziarna. W Olini zawsze wybieramy najlepszej jakości składniki – zobacz jak powstają nasze oleje
Olej lniany Budwigowy
4.8 (95.1%) 49 votes
 • Pingback: Sałatka z olejem lnianym pszenicą i świeżymi owocami()

 • fredzio

  Nie mam blendera, ale zawzięcie ugniatam mieszankę widelcem. Może być?

  • może być ugniatanie widelcem 🙂 ważne, żeby olej lniany podawać z białkiem zawartym w twarogu, jako że wtedy dużo lepiej się wchłania. W przepisach Budwigowych najczęściej jest mowa o miksowaniu, ale takie ugniatanie i mieszanie w zupełności wystarczy 🙂

 • Pingback: Olej Lniany - 17 Zalet, Za Które Go Absolutnie Pokochasz()

 • Pani Kierownik

  Zastanawiam się, czym różni się po prostu olej lniany od oleju lnianego budwigowego? Czy ma jakiś inny skład, albo jest inaczej produkowany, bo rozumiem, że musi być najlepszej jakości. Od jakiegoś czasu intryguje mnie ten rodzaj diety, póki co nie odważyłam się zacząć, ale czytam, czytam, czytam 🙂

  • Bardzo dobre pytanie – olej lniany budwigowy to dokładnie to samo co po prostu olej lniany wysokooleinowy. Wyróżniamy 2 rodzaje oleju lnianego – niskooleinowy z niską zawartością kwasów omega 3, który może stać poza lodówką i niejełczeje tak szybko oraz olej wysokooleinowy, bogaty w kwasy omega 3, ale bardziej wrażliwy na temperaturę i światło, który był polecany przez dr Budwig i który sama dr Budwig proponowała wypić w ciągu 1 miesiaca od wytłoczenia. Stąd zwyczajowo, biorąc pod uwagę popularność diety Budwig, i dla ułatwienia przyjęło się nazywać olej lniany wysokooleinowy olejem budwigowym.

   Taki olej lniany, wysokooleinowy, tłoczony na świeżo, z najlepszej jakości polskiego lnu brązowego, znajdzie Pani w naszej małej Rodzinnej Olejarni: https://olini.pl/kategoria/oleje/olej-lniany-olini

   Zapraszamy do czytania o oleju lnianym i nie tylko oraz komentowania, jeśli pojawią się jakieś pytania lub spostrzeżenia 🙂

   • Pani Kierownik

    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

 • Barbara Ziemińska

  Ja także przymierzam się do takiej diety z olejem lnianym, ale widzę,że dawkowanie jest ok i tylko w trkacie posiłku więc trzeba o tym pamiętać i czekać oczywiście na pozytywne efekty stosowanej diety.

 • Alina

  Zainteresowało mnie dawkowanie oleju lnianego w okresie oczyszczania z toksyn (6-8 łyżek), a później już 1-2 łyżki. Chciałabym zastosować u siebie taką detoksykację, a poza tym, przepis na pastę Budwigową wygląda bardzo zachęcająco, aż nabrałam na niego apetytu. 🙂

 • Patryk

  Też robię właśnie w ten sposób, że przez pierwsze 3 miesiące stosowałem dawkę “uderzeniową” czyli wspomniane z artykułu czyli około 6 łyżek. Pastę budwig mam już w swoich przepisach i robię ją dość często. Olej lniany budwigowy to fantastyczny “wynalazek” dla osób, które dbają o siebie i chcą prowadzić zdrowy styl życia.

 • Kundzia

  Czy dawkowanie oleju lnianego czyli wspomniane tutaj od 6 do 8 łyżek dziennie jest uzależnione od masy ciała? Wiem, że olej lniany jest bardzo zdrowy ale czy są przeciwskazania bądź skutki uboczne związane ze zbyt dużą dawką często przyjmowaną?

 • Dorota Lu

  Ile gramów ziaren lnu zużywa się na 0.5 litra oleju Budwigowego?

  • Pani Doroto, na 1 litr oleju lnianego musimy zużyć od 5 do 7 kg ziaren w zależności od wydajności danej partii 🙂