Olej lniany z twarogiem

Dr Johanna Budwig to znana niemiecka biochemiczka i aptekarka. Najbardziej zasłynęła jednak z opracowania diety wysokotłuszczowej opartej na bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 oleju lnianym. Dieta ta nie wyznacza żadnych ściśle określonych norm czy składników, ważne jest żeby spożywać świeżo tłoczony olej lniany zwany budwigowym z chudym twarogiem. Dieta dr Budwig inaczej zwana jest antynowotworową, stosowana jest w profilaktyce chorób przewlekłych i dietoterapii.

Świeży twaróg budwigowy
Olej lniany Olini w diecie dr Budwig

W swojej książce Jak jeść zdrowo! dr Jadwiga Górnicka, znana polska lekarka-naturoterapeutka tak pisze o samej dr Budwig:

Pionierką badań nad właściwościami oleju lnianego była Joanna Budwig (1909-2003), niemiecka biochemiczka siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla za prace dotyczące leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą.

Jej wieloletnie badania biochemiczne nad wpływem leków i przetworzonej żywności na zdrowie człowieka udowodniły szkodliwe działanie utwardzanych tłuszczów na organizm ludzki.

Kup świeży olej lniany

Olej lniany z twarogiem

Jak jeść zdrowo!  dr Górnicka pisze:

Lecznicza dieta dr Budwig opiera się na paście przyrządzonej z tłoczonego na zimno oleju lnianego oraz twarożku. (…) Po wielu próbach dr Budwig opracowała pastę, składającą się z twarożku oraz tłoczonego na zimno oleju, jako najlepszą metodę uzupełniania substancji brakujących w organizmach chorych. To połączenie produktów, wzajemnie korzystnie się uzupełniających uruchamiało jednocześnie w organizmach chorych procesy zdrowotne.

Dlaczego pasta z oleju lnianego z twarogiem, zwana pastą Budwigową, jest tak korzystna dla naszego zdrowia? Białko zawarte w twarożku zawiera cenną witaminę B1, kwas pantotenowy i biotynę. Zmiksowanie serka z olejem lnianym tłoczonym na zimno ułatwia przyswajanie niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Na co pomaga pasta Budwigowa z oleju lnianego i twarogu?

 • Ciężkie choroby cywilizacyjne
 • Nowotwory
 • Choroby serca: zawał, miażdżyca
 • Stłuszczenie wątroby
 • Wrzody żołądka
 • Artretyzm
 • Choroby skóry
 • Schorzenia prostaty
 • Cukrzyca
Olej lniany budwigowy
Olej lniany Budwigowy z twarogiem

Jak przygotować pastę Budwigową z oleju lnianego i twarogu

Przepis na najlepszą pastę Budwigową podaje znany lekarz, chirurg, naukowiec zajmujący się odżywianiem, uczeń dr Johanny Budwig, dr Raymond Hilu:

Zmiksować energicznie 2 duże łyżki oleju lnianego z odtłuszczonym kozim twarogiem (0% tłuszczu – jeśli to możliwe), niekoniecznie ekologicznym, bez laktozy (ilość białego sera w zależności od apetytu). Pasta musi być dobrze wymieszana, najlepiej z użyciem miksera elektrycznego, a jeśli nie – silnie ubijana przez 10-15 minut. Nigdy nie należy podgrzewać mieszanki.

Przepis dr Górnickiej na pastę Budwigową:

Miksujemy przez 5 minut 6-8 łyżek oleju lnianego ze 125 g twarożku oraz małym kubkiem jogurtu naturalnego. Doprawiamy miodem lub pieprzem, zwykłym lub kajeńskim.

Do pasty można dodawać świeże lub suszone owoce. Można jeść ją z musli i kaszami. Przyprawioną na ostro można dodawać do sałatek, ziemniaków lub kaszy gryczanej.

Kup świeży olej lniany

Jakiego oleju lnianego Budwigowego używać?

 • Przede wszystkim zwracaj uwagę na świeżość! Najlepiej jeżeli olej tłoczony jest dopiero na Twoje zamówienie. Nie stoi na sklepowej półce i nie traci swoich cennych właściwości czekając na klienta. Olej lniany w Olini tłoczony jest każdego dnia w niewielkich partiach.
 • Olej lniany powienien być tłoczony na zimno (do 40 stopni) – zawsze kupuj olej z pewnego źródła – zobacz jak powstają nasze oleje
 • Olej lniany powinien być zawsze w ciemnej butelce, przechowywany w lodówce, niewystawiony na światło słoneczne
 • Nierafinowany, nie filtrowany i z najlepszego ziarna. Sprawdzone ziarno to gwarancja pysznego i zdrowego oleju.
Twarożek z diety dr Budwig

Oceń artykuł:

Średnia: 3.6 / 5. Oddane głosy: 16

Brak ocen