Olej lniany – właściwości, zastosowanie

Olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów roślinnych. Ze względu na niepowtarzalną i bardzo korzystną dla organizmu proporcję kwasów omega 3 i 6 jest nieocenionym elementem zdrowej diety, stosowanym w profilaktyce wielu chorób. Po olej lniany sięgają wszyscy Ci dla których ważne jest zdrowie własne jak i najbliższej rodziny. To prawdziwe bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz lignanów w najlepiej przyswajalnej postaci. Oleju lnianego nie może zabraknąć też w Twojej kuchni!  Dzisiaj przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące ze stosowania oleju lnianego.

Olej lniany

Olej lniany

Olej lniany to płynne złoto, z którego korzystali już starożytni, na czele z ojcem medycyny Hipokratesem. Również słynny indyjski przywódca Mahatma Gandhi chwalił ten roślinny tłuszcz za liczne właściwości zdrowotne. Od wieków olej lniany znajduje zastosowanie również w malarstwie – artyści używali go do zabezpieczania dzieła przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Niestety, wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania oleju z nasion lnu, a przecież odgrywa on ogromną rolę we współczesnej dietetyce. Wystarczy wspomnieć, że zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, od których zależy prawidłowy rozwój i zdrowie całego organizmu. Kwasy omega 3 i omega 6 biorą udział w budowie komórek i produkcji hormonów, ponadto obniżają stężenie cholesterolu LDL i determinują sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego olej lniany zawiera duże ilości witaminy E – związku, który nie tylko doskonale odżywia skórę, ale i zapobiega schorzeniom układu krążenia. Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni organizm człowieka przed stresem oksydacyjnym i nadmierną produkcją wolnych rodników, które w zbyt dużych ilościach mogą być zaczątkami zmian chorobowych.

Jak powstaje olej lniany

Technika otrzymywania oleju lnianego nie zmieniła się od tysięcy lat. Co prawda w dzisiejszych czasach stosowany jest inny sprzęt, ale sam mechanizm pozostał bez zmian. Tajemnica produkcji tego oleju to wyciskanie nasion lnu, które odbywa się na zimno, bo tylko to gwarantuje otrzymanie oleju o najwyższej wartości. Najbardziej wartościowy olej ma taki sam skład biochemiczny jak nasiona z których został wytłoczony – taki olej zwany jest dziewiczym (extra vergine). Sekret wartościowego i smacznego oleju lnianego tkwi w jego produkcji, jego tłoczenie powinno odbywać się na zimno, w prasach ślimakowych, w których temperatura wyciskania nie przekracza 40°C. Ważne żeby nie pozbawiać oleju wartości poprzez oczyszczanie, filtrowanie i rafinowanie.

Właściwości oleju lnianego

Wyżej wymieniliśmy wszystkie te komponenty oleju lnianego, dzięki którym stał się on jednym z najważniejszych naturalnych lekarstw, doskonałym kosmetykiem i smakowitym, zdrowym dodatkiem kulinarnym. Olej lniany posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych, a jego regularne spożywanie skutecznie wspomaga walkę także z poważnymi chorobami.

Zimnotłoczony olej lniany to jeden z olejów spożywczych niezwykle ceniony przez kosmetologów i chętnie wykorzystywany w pielęgnacji. Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNK), w które bogaty jest olej lniany, wpływają na prawidłowe funkcjonowania skóry. Sprawdzą się szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej lub zwiotczałej. Wspomagają jej odnowę, przywracają odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczność, działają także wzmacniająco dzięki czemu skóra jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Z dodatkiem olejku eterycznego olej lniany świetnie sprawdzi się w masażu. Dodany do kremu lub serum może być stosowany do pielęgnacji twarzy jak i całego ciała. Jest niezastąpiony w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa wzmacniająco na włosy suche i zniszczone – przywracając im blask.

Oczywiście olej lniany to przede wszystkim niezastąpiony produkt w każdej kuchni. Dzięki neutralnemu, lekko orzechowemu aromatowi może stanowić zdrowy dodatek do większości potraw. Ważne jednak, żeby był spożywany na zimno i surowo. Potraw z jego dodatkiem nie należy smażyć, gotować i podgrzewać, olej lniany poddany obróbce termicznej traci bowiem część swoich właściwości. Więcej ciekawych zastosowań oleju z ziaren lnu znajdziesz w akapicie „16 powodów, dla których warto stosować olej lniany”.

Kwasy tłuszczowe występujące w oleju lnianym:

Niezwykłe właściwości olej lniany zawdzięcza znakomitej proporcji kwasów omega 3, 6 i 9.

Skład oleju lnianego to 11% kwasy nasycone

A aż 89% kwasów tłuszczowych zawartych w oleju lnianym to kwasy wielonienasycone w tym:

  • oleinowy, jednonienasycony, z grupy omega 9 – 18%
  • alfa-linolenowy ALA wielonienasycony, z grupy omega 3 – 55%
  • linolowy, wielonienasycony, z grupy omega 6 – 16%

Jak wygląda dobry olej lniany i jak go przechowywać

Dobrej jakości olej lniany jest pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno (w temp. do 40°C) siemienia lnianego. Świeży olej ma dość wyrazisty – często orzechowy smak, zapach lnu i złocistą barwę, a w miarę upływu czasu staje się delikatniejszy. Najlepiej przechowywać olej w lodówce (temp. max 10°C) wówczas zachowa unikalny skład i pozostanie wartościowy na dłużej. Wchodzące w jego skład kwasy tłuszczowe omega są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i mogą ulec zniszczeniu przy nadmiernym nagrzaniu. Dlatego olej lniany należy chronić przed ciepłem.

Zastosowanie – jak spożywać olej lniany

Olej lniany może być spożywany bezpośrednio w czystej postaci prosto z łyżeczki. Może być też oczywiście dodawany do wielu różnych potraw. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni skorzystać z zdrowotnych właściwości oleju lnianego, nie wolno na nim smażyć, gotować czy zapiekać, olej może być spożywany wyłącznie na zimno.

Zakres stosowania oleju lnianego dla celów kulinarnych nie ma właściwie granic. Może on być dodawany do surówek, ryb, past, humusu, zup i chłodników, kaszy czy ziemniaków. Można nim smarować pieczywo. Dodaje się go do koktajli warzywnych, czy owocowych a jego łagodny smak świetnie podkreśla smak sałatek. Zmiksowany z sokiem z cytryny i wodą czy sokami stanowi świetny dip.

Olej lniany jest znakomitym dodatkiem do odtłuszczonego twarogu, kefiru czy jogurtu. Właśnie takie połączenie proponuje Dr Budwig. Pastę powstałą z oleju lnianego i odtłuszczonego twarogu można stosować jako nadzienie naleśników, zabielacz zupy oraz przestudzonych sosów. Można ją także miksować z warzywami lub owocami, robiąc z tego smakowity koktajl. Pasta dr Budwig może być doprawiana solą, przyprawami, ziołami, czosnkiem, pieprzem, szczypiorkiem itd.

16 powodów, dla których warto stosować olej lniany

1. Chroni serce i zapobiega chorobom układu krążenia

Dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowi profilaktykę chorób układu krążenia. W przeciwieństwie do innych tłuszczy, które przyczyniają się do wzrostu „złego” cholesterolu LDT, używanie oleju lnianego nie tylko hamuje wzrost tego cholesterolu ale może podwyższać stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, co korzystnie wpływa na profilaktykę miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym mogą również obniżać ryzyko powstawania zakrzepów, pośrednio przyczyniają się także do rozszerzenia naczyń tętniczych i wzmocnienia siły skurczu serca. Pięcioletnie badania w Boston’s Simmons College mają dowodzić skuteczności oleju lnianego w zapobieganiu arytmii i powtórnemu zawałowi serca.

Przeczytaj więcej o oleju lnianym w kuchni.

2. Może zapobiegać chorobom

Warto również wspomnieć, że olej lniany jest podstawowym składnikiem diety antynowotworowej dr Budwig. Według naukowców kobiety przyjmujące duże ilości kwasu alfa-linolenowego są mniej narażone na zachorowanie na choroby piersi.

3. Jest korzystny dla dzieci z ADHD

Warto  podkreślić, że kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, dlatego warto włączyć olej lniany do diety dziecka. Dowiedziono, że stosowanie oleju lnianego przez dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) poprawia ich uwagę i samokontrolę oraz łagodzi impulsywność i niepokój1.

Olej lniany

4. Zwalcza stany zapalne

Proces zapalny w organizmie to naturalna reakcja obronna. Jest to początek procesu zdrowienia i reakcja na uraz czy infekcję najczęściej bakteryjną. Stan zapalny należy odbierać jako sygnał ostrzegawczy. Kiedy jednak się on przedłuża i nie zostanie w porę zahamowany może mieć poważne konsekwencje. W USA prowadzono badania w których dowiedziono rolę resolwiny – aktywnych biologicznie tłuszczów powstających z kwasów tłuszczowych omega-3. Udowodniono ich działanie hamujące przemieszczanie się komórek odpowiedzialnych za zapalenie do miejsc reakcji zapalnej, zapobiegając równocześnie uaktywnianiu się innych komórek o podobnym działaniu2.

5. Łagodzi przebieg menopauzy i PMS

Nieprzyjemne objawy menopauzy i perimenopauzy takie jak wahania nastrojów, uderzenia gorąca czy nocną potliwość można zniwelować stosując naturalne metody. Nie do przecenienia w tym zakresie są produkty pochodzenia roślinnego, bogate w fitoestrogeny. Związki te wykazują działanie estrogenopodobne – zbliżone do działania kobiecych hormonów. Nasiona lnu oraz dziewiczy olej lniany są bogate w fitoestrogeny. Oba te produkty świetnie sprawdzą jako pomoc osobom borykającym się z nieprzyjemnymi objawami menopauzy.

6. Chroni zdrowie mężczyzny

Kwasy omega – 3 poprawiają kondycję całego organizmu a dieta bogata w te tłuszcze wspomaga leczenie problemów z płodnością.

Olej lniany

7. Usprawnia trawienie

Już nasze prababki dobrze znały zdrowotne właściwości siemienia lnianego. Dobrze wiedziały jak wykorzystać olej lniany w kuchni tak aby wspomóc działanie naszego układu pokarmowego. Zimnotłoczony olej lniany dzięki swojej oleistej konsystencji w sposób mechaniczny wspomaga działanie jelit. Dodatkowo ziarna lnu, są bogate w błonnik który naturalnie reguluje procesy trawienne. Bardzo ważne funkcje pełnią zawarte w oleju lnianym lignany oraz sterole roślinne, dodatkowo bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawiają, że cały układ pokarmowy działa bez zarzutu.

8. Sprzyja odchudzaniu

Należy pamiętać, że olej lniany powinien być ważnym komponentem każdej diety. Używanie roślinnych olejów zimno-tłoczonych jako zamienników innych tłuszczy w diecie jest podstawą zdrowego odżywiania. Nie do przeceniania są kwasy omega szczególnie omega 3 i omega 6 które stanowią 70% oleju lnianego. Wspomagają one działanie całego organizmu i pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji i zdrowiu.  Dodatkowo przy diecie odchudzającej warto wybierać produkty bogate w błonnik jak ziarna lnu. Żeby zachować figurę, albo zrzucić parę kilogramów nie trzeba stosować żadnych wyszukanych diet a jedynie odżywiać się systematycznie, zdrowo a porcje powinny być niewielkie i dostosowane do naszego stylu życia i zapotrzebowania na energię.

9. Pielęgnuje skórę

Spożywanie oleju lnianego dostarczy Twojemu organizmowi cennych składników, które będą wspierać Twoją skórę od wewnątrz. Jednak warto spotęgować działanie oleju stosując go do zewnętrznej pielęgnacji. W jaki sposób? Nałóż kilka kropel oleju lnianego na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, po czym delikatnie go wmasuj lub wklep. Kwasy tłuszczowe obecne w oleju lnianym są jak naturalny opatrunek na skórę i działają przeciwzapalnie. Dodatkowo duża zawartość witaminy E uelastycznia skórę i wzmacnia jej strukturę. Czytaj więcej o oleju lnianym na skórę. Możesz dodać też olej do toniku lub peelingu

Przeczytaj o oleju lnianym na włosy.

10. Wzmacnia i nawilża włosy

W naszych kuchniach znajdziemy wiele produktów, które mogą posłużyć w codziennej pielęgnacji. Dbając o włosy warto sięgnąć po olej lniany. Doskonale sprawdzi się on podczas zabiegu olejowania, można go używać również do wcierania w końcówki włosów i do pielęgnacji skóry głowy. Po jego zastosowaniu włosy nabiorą pięknego połysku i staną się bardziej wytrzymałe, wszystko za sprawą dużej zawartości kwasu alfa-linolenowego. Spożywany i stosowany do zewnętrznej pielęgnacji wspaniale odżywi cebulki, a w rezultacie pobudzi wzrost włosów i zadba o odpowiednie nawilżenie.

Olej lniany Olini

11. Pomaga w walce z cellulitem

Jedną z przyczyn cellulitu jest nadmiar żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu, dlatego cellulit pogłębia się przy zaburzeniach hormonalnych związanych np. z menopauzą czy okresem dojrzewania. Bogaty w fitoestrogeny olej lniany może wspomóc naturalną gospodarkę hormonalną a tym samym przyczynić się do poprawy stanu tkanki łącznej i zredukować nieestetyczną „skórkę pomarańczową”. Jedną z metod na pozbycie się cellulitu jest masaż kolistymi ruchami, szorstką rękawicą lub gąbką, taki zabieg wykonywany regularnie powinien zmniejszyć cellulit. Do masażu warto dodać olej lniany – zawarte w nim kwasy omega-3 powinny wspomóc walkę z pomarańczową skórką. Olej natłuści skórę i przyspieszy wchłanianie składników z kremu czy balsamu. Taki zabieg sprawia również, że skóra robi się bardziej elastyczna i mniej podatna na rozstępy.

Czytaj także o oleju lnianym na odchudzanie.

12. Wspiera układ nerwowy

Olej lniany ma niepowtarzalny skład. Aż 71% jego objętości stanowią kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Dodatkowo to jedyny olej bogaty w kwas omega-3 jest go aż 55%. Przewaga kwasów omega-3 nad omega-6 czyni olej lniany wyjątkowy – zdecydowana większość tłuszczów pochodzenia roślinnego zawiera przewagę kwasów omega-6. Taką kompozycję kwasów omega-3 oprócz oleju lnianego znajdziemy jedynie w tłuszczach ryb. Najnowsze badania dowodzą, że kwasy omega-3 mogą chronić nerwy obwodowe przed uszkodzeniem i wspomagać ich regeneracje. Warto uzupełnić swój jadłospis o zdrowy olej lniany, dbając przy tym o cały swój organizm.

13. Jest korzystny dla czworonogów

Zwierzęta również potrzebują Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) do prawidłowego rozwoju. Dieta zawierająca te zdrowe tłuszcze zapobiega problemom skóry. Pupil, któremu podawany jest olej lniany, ma zdrową, błyszczącą sierść oraz dobrą odporność i rzadziej cierpi na stany zapalne. Zdrowy tłuszcz pomaga również w walce z pasożytami jelit, a także buduje podskórną warstwę tłuszczową, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla zwierzaków przebywających na zewnątrz.

Olej lniany

14. To naturalny (i tani) impregnat do drewna

Olej lniany jest w 100% bezpieczny, dzięki czemu pokryte nim elementy mogą mieć kontakt z żywnością i nie szkodzą dzieciom czy zwierzętom. Zabezpieczone w ten sposób drewno nie chłonie wilgoci, zatem można wykorzystać je do zabezpieczania doniczek czy do konstrukcji ogrodowych. Ponadto tłuszcz z nasion lnu podkreśla fakturę i usłojenie, jak również nadaje żywszy odcień. Jednocześnie olej bardzo dobrze penetruje, dzięki czemu nie tylko wzmacnia drewno od środka, ale i nie pozostawia tłustej powierzchni. Przed aplikacją należy olej lekko podgrzać (nie gotować), następnie rozprowadzić cienką warstwę pędzelkiem. Po wysuszeniu warto posmarować drewno jeszcze raz, na koniec usuwając nadmiar oleju z powierzchni. Takim zdrowym impregnatem można zabezpieczyć m.in. donice, huśtawki, tace, zabawki, domki, meble z palet, deski, palisady i drewniane dekoracje. UWAGA: mikstura sporządzona z oleju lnianego i oleju ze skórki pomarańczowej pomaga zwalczyć insekty!

15. Chroni wyroby skórzane

Z równie dobrym skutkiem można użyć oleju lnianego do impregnacji mebli, butów, torebek i odzieży ze skóry. Wystarczy nasączyć bawełnianą szmatkę kilkoma kroplami oleju, a następnie rozprowadzić po powierzchni i wetrzeć okrężnymi ruchami. W ten sposób można uchronić skórzane buty przed wilgocią, a tapicerkę kanapy przed pękaniem. Olej zmiękcza i nadaje połysk, dzięki czemu kurtki i torebki będą wyglądać jak nowe.

16. Konserwuje sprzęty z metalu

Olej lniany zabezpiecza nie tylko drewno przed wilgocią, ale i metal przed utlenieniem. Tłuszcz należy nanosić cienką warstwą (ewentualnie można wcześniej oczyścić powierzchnię z rdzy) i pozostawić do wyschnięcia w cieniu, na koniec warto wypolerować szmatką niepozostawiającą włókien. Olej zapewni piękny połysk częściom metalowym i spowolni proces korozji. Tym sposobem można odrestaurować np. stary rower, narzędzia, artystyczne wyroby kowalskie i metalowe części mebli.

Olej lniany budwigowy

Właściwości oleju lnianego w diecie dr Budwig

Olej lniany nazywany jest też budwigowym od nazwiska słynnej naukowiec dr Johanny Budwig, która w 1952 roku stworzyła dietę wspomagającą przy nowotworach oraz wielu chorobach przewlekłych.

Przeczytaj, na co pomaga dieta dr Budwig. Sposób żywienia opracowany przez niemiecką chemiczkę i fizyczkę opiera się m.in. na spożywaniu oleju tłoczonego z ziaren lnu w zastępstwie margaryny i tłuszczów zwierzęcych.

Dlaczego akurat olej lniany? Czytaj o dawkowaniu oleju lnianego w diecie dr Budwig. Jak już wspomnieliśmy, olej lniany stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, ponadto jest łatwo przyswajalny i wspaniale oczyszcza organizm. W diecie dr Budwig zaleca spożywanie oleju z dodatkiem pełnowartościowego nabiału (np. w formie pasty z chudym białym serem), co ma usprawnić przyswajanie Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.

Przeczytaj o najważniejszych zasadach diety dr Budwig.

Jak wybrać najlepszy olej lniany?

  • Najważniejsze: olej lniany musi być ŚWIEŻY – na Olini.pl kupisz olej lniany wytłoczony w naszej rodzinnej olejarni na świeżo, na Twoje zamówienie. Nie stoi na sklepowej półce czekając na klienta
  • Olej lniany musi być zimnotłoczony (do 40 stopni) – zawsze kupuj olej z pewnego źródła
  • Olej lniany powinien być zawsze w ciemnej butelce, przechowywany w lodówce, niewystawiony na światło słoneczne. Nasze butelki są ze specjalnego, ciemnego i grubego szkła, które dodatkowo chroni Twój olej
  • Nierafinowany, z najlepszego ziarna (w Olini zawsze wybieramy najlepszej jakości składniki – zobacz jak powstają nasze oleje)

Olej lniany

Źródła:

1. Dr. Hans-Ulrich Grimm „Cud oleju lnianego” 2013

2. T. Wcisło, W. Rogowski „Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie człowieka”

Oceń artykuł:

Średnia: 4.4 / 5. Oddane głosy: 28

Brak ocen