Olej lniany właściwości, zastosowanie

Olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, ze względu na bardzo korzystną dla organizmu proporcję kwasów Omega 3 i 6. Jest nieoceniony w profilaktyce i leczeniu chorób serca i układu krążenia, jego spożycie to element zdrowej diety pomocnej w walce z nowotworami. Wspiera w problemach hormonalnych: depresji, menopauzie, pomaga regulować cykl menstruacyjny. Ma świetne rezultaty w kosmetyce: wygładza i nawilża skórę, nadaje połysk zniszczonym i farbowanym włosom.

Dziś przedstawiamy 15 korzyści płynących ze stosowania oleju lnianego.

Olej lniany

Olej lniany

Olej lniany

Olej lniany to płynne złoto, z którego korzystali już starożytni, na czele z ojcem medycyny Hipokratesem. Również słynny indyjski przywódca Mahatma Gandhi chwalił ten roślinny tłuszcz za liczne właściwości zdrowotne. Od wieków olej lniany znajduje zastosowanie również w malarstwie – artyści używali go do rozcieńczania farby i zabezpieczania dzieła przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Niestety, wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania oleju z nasion lnu, a przecież odgrywa on ogromną rolę we współczesnej dietetyce. Wystarczy wspomnieć, że zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, od których zależy prawidłowy rozwój i zdrowie całego organizmu. Kwasy omega-3 i omega-6 biorą udział w budowie komórek i produkcji hormonów, ponadto obniżają stężenie cholesterolu LDL i determinują sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Jak powstaje olej lniany

Technika otrzymywania oleju lnianego nie zmieniła się od tysięcy lat. Co prawda w dzisiejszych czasach stosowany jest inny sprzęt, ale sam mechanizm pozostał bez zmian. Tajemnica produkcji tego oleju to wyciskanie nasion lnu, które odbywa się na zimno, bo tylko to gwarantuje otrzymanie oleju o najwyższej wartości.

Właściwości oleju lnianego

Wyżej wymieniliśmy wszystkie te komponenty oleju lnianego, dzięki którym stał się on jednym z najważniejszych naturalnych lekarstw, doskonałym kosmetykiem i smakowitym, zdrowym dodatkiem kulinarnym. Olej lniany posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych, a jego długotrwałe spożywanie i oddziaływanie skutecznie wspomaga walkę także z chorobami nowotworowymi. Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni organizm człowieka przed stresem oksydacyjnym i nadmierną produkcją wolnych rodników, które w zbyt dużych ilościach mogą być zaczątkami zmian nowotworowych.

Olej lniany jest niezwykle ceniony przez kosmetologów. Jest składnikiem różnego rodzaju maseczek odżywiających i regenerujących skórę, a także może być stosowany w czystej, naturalnej postaci do pielęgnacji ciała i włosów. Dodajmy w tym miejscu, że olej lniany można też stosować zewnętrznie, np. do leczniczego masażu skóry dotkniętej łuszczycą, lub suchej skóry na stopach i dłoniach. Można też stosować go jako smarowidło do regenerowania przesuszonych i chorych włosów.

Oczywiście olej lniany to niezastąpiony produkt w każdej kuchni. Może być on dodawany praktycznie do wszelkich potraw. Ważne jednak, żeby był spożywany na zimno, także potrawy te nie mogą być smażone, gotowane lub podgrzewane. Więcej informacji o właściwościach tego oleju podajemy w akapicie „15 powodów, dla których warto stosować olej lniany”.

Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju lnianym:

Niezwykłe właściwości olej lniany zawdzięcza znakomitej proporcji kwasów omega 3, 6 i 9. Skład oleju lnianego to 11% kwasy nasycone, 18%  kwasy jednonienasycone z czego:

 • oleinowy, jednonienasycony, z grupy omega 9 – 18%

 I aż 71% kwasów tłuszczowych zawartych w oleju lnianym to kwasy wielonienasycone w tym:

 • alfa-linolenowy ALA wielonienasycony, z grupy omega 3 – 55%
 • linolowy, wielonienasycony, z grupy omega 6 – 15%

Oprócz tego olej lniany zawiera duże ilości witaminy E – związku, który nie tylko doskonale odżywia skórę, ale i zapobiega schorzeniom układu krążenia.

Jak wygląda dobry olej lniany i jak go przechowywać

Dobrej jakości olej lniany jest pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno (w temp. do 50°C) siemienia lnianego. Świeży olej ma dość wyrazisty – często orzechowy smak, zapach lnu i złocistą barwę, a w miarę upływu czasu staje się delikatniejszy. Najlepiej przechowywać olej w lodówce (temp. max 10°C) wówczas zachowa unikalny skład i pozostanie świeży na dłużej.Wchodzące w jego skład kwasy tłuszczowe omega są bardzo wrażliwe na wysoką temeperaturę i mogą ulec zniszczeniu przy nadmiernym nagrzaniu. Dletego olej lniany należy chronić przed wysokimi temperaturami.

Olej lniany

Olej lniany

Dawkowanie i skutki uboczne:

W celach leczniczych często podawane jest siemię lniane, zamiast tego można podawać sam olej. Dawkując olej, pamiętajmy, że 1 łyżka stołowa to 130 kcal. Pojemność łyżki to około 15 ml, w której znajdzie się siedem gramów kwasu ALA. Nie należy niepokoić się tym, że w niskich temperaturach olej lniany jest mętny. Po ogrzaniu do temperatury pokojowej odzyskuje swoją przezroczystą barwę, nie tracą przy tym na jakości. Olej lniany dostępny jest także w kapsułkach. Jedna kapsułka waży 1000 mg i zawiera 500 mg kwasu ALA.

Na ogół producenci zalecają dla osób dorosłych profilaktyczne dzienne dawkowanie:

 • 1-2 łyżeczki stołowe, a więc 15-30 ml

Olej można pić prosto z łyżeczki albo też dodawać do posiłku.

Zbyt duże dawki oleju lnianego mogą wywoływać niedrożność jelit i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Każde zwiększenie dawki należy skonsultować ze swoim lekarzem. Można także skorzystać ze wskazówek zawartej w książce „Dieta Dr Budwig”, o której więcej piszemy w jednym z dalszych akapitów.

Zastosowanie – jak spożywać olej lniany

Olej lniany może być spożywany bezpośrednio w czystej postaci lub też może być dodawany do wielu różnych potraw. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z zdrowotnych właściwosći oleju lnianego, nie wolno na nim smażyć, gotować czy zapiekać, może być spożywany wyłącznie na zimno. W okresie kuracji olejem lnianym należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych oraz potraw smażonych na tłuszczach roślinnych. Poza wymienionymi tutaj ograniczeniami zakres stosowania oleju lnianego dla celów kulinarnych nie ma właściwie granic.

Może on być dodawany do surówek, ryb, past, humusu, zup i chłodników, kaszy czy ziemniaków. Można nim smarować pieczywo. Dodaje się go do koktajli warzywnych, nawet jogurtowo-owocowych a jego łagodny smak świetnie podkreśla smak sałatek. Zmiksowany z sokiem z cytryny i wodą czy sokami stanowi świetny dip. 

Olej lniany jest znakomitym dodatkiem do odtłuszczonego twarogu, kefiru czy jogurtu. Właśnie takie połączenie proponuje Dr Budwig. Pastę powstałą z oleju lnianego i odłuszczonego twarogu można stosować jako nadzienie naleśników, jako zabielacz zupy i sosów oraz przestudzonych dipów. Można ją także miksować z warzywami lub owocami, robiąc z tego smakowity koktajl. Pasta dr Budwig może być doprawiana solą, przyprawami, ziołami, czosnkiem, pieprzem, szczypiorkiem itd.

15 powodów, dla których warto stosować olej lniany

1. Chroni serce i zapobiega chorobom układu krążenia

Przeprowadzono kilka badań, według których olej lniany może obniżać poziom „złego” cholesterolu LDL, a jednocześnie podwyższać stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, co korzystnie wpływa na profilaktykę miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym mogą również obniżać ryzyko powstawania zakrzepów, pośrednio przyczyniają się także do rozszerzenia naczyń tętniczych i wzmocnienia siły skurczu serca. Pięcioletnie badania w Boston’s Simmons College mają dowodzić skuteczności oleju lnianego w zapobieganiu arytmii i powtórnemu zawałowi serca.

Przeczytaj więcej o oleju lnianym w kuchni.

2. Może zapobiegać nowotworom

Według naukowców kobiety przyjmujące duże ilości kwasu alfa-linolenowego są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi. Badania sugerują też, że regularne spożywanie oleju lnianego przez chorych na raka prostaty hamuje rozwój komórek nowotworowych i przyspiesza ich obumieranie. Warto również wspomnieć, że olej lniany jest podstawowym składnikiem diety antynowotworowej dr Budwig.

3. Jest korzystny dla dzieci z ADHD

Dowiedziono, że stosowanie oleju lnianego przez dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) poprawia ich uwagę i samokontrolę, a łagodzi impulsywność i niepokój. Trzeba również podkreślić, że kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, dlatego warto włączyć olej lniany do diety dziecka.

Olej lniany

Olej lniany

4. Zwalcza stany zapalne

Kwas alfa-linolenowy zawarty w oleju lnianym hamuje syntezę białek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji zapalnych (np. gorączki) i reguluje funkcjonowanie układu odpornościowego. Dzięki zdolności do osłabiania i ograniczania procesów zapalnych, kwas ALA powstrzymuje rozwój zapalenia płuc, a także łagodzi objawy RZS, dny moczanowej, stanów zapalnych skóry czy przewlekłego zapalenia nerek.

5. Łagodzi przebieg menopauzy i PMS

Dzięki zawartości lignanów (fitoestrogenów) regulujących gospodarkę hormonalną olej lniany korzystnie wpływa na kobiety w okresie perimenopauzy i menopauzy, niwelując m.in. uderzenia gorąca, nocne poty czy wahania nastroju. Ten zdrowy tłuszcz wspomaga również pracę macicy, dlatego warto go stosować zwłaszcza przy problemach z zajściem w ciążę. Ponadto wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju lnianym zmniejszają wydzielanie prostaglandyn, hormonów powodujących silne bóle miesiączkowe.

6. Chroni zdrowie mężczyzny

Olej lniany może zapobiegać obrzękom i stwardnieniu gruczołu krokowego, który w dojrzałym wieku ma skłonności do przerostu. Tym samym może również zniwelować przykre dolegliwości wynikające z powiększającej się prostaty np. częste oddawanie moczu. Olej wspomaga też leczenie problemów z płodnością, gdyż kwasy omega-3 poprawiają kondycję plemników i jakość nasienia, a także wzmacniają ukrwienie penisa.

Olej lniany

Olej lniany

7. Usprawnia trawienie i sprzyja odchudzaniu

Tłuszcz pozyskany z siemienia lnianego powoduje zwiększony „poślizg” w jelitach, dzięki czemu działa jak naturalny lek na zaparcia. Spożywanie oleju zapobiega zatem tworzeniu się mas kałowych i ułatwia wydalanie niestrawionych resztek pokarmu, przyczyniając się tym samym do detoksykacji organizmu. Inną ważną zaletą tłuszczu jest zdolność do regeneracji i wzmacniania błony śluzowej, dzięki czemu wspomaga leczenie hemoroidów i stanów zapalnych jelit. W 2015 roku opublikowano badania, według których dodanie oleju lnianego do diety odchudzającej ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

8. Sprzyja odchudzaniu

W 2015 roku opublikowano badania, według których dodanie oleju lnianego do diety odchudzającej ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Takie działanie jest możliwe dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3, które pobudzają wytwarzanie prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych m.in. za prawidłową pracę żołądka i perystaltykę jelit. Olej lniany jest uważany za naturalny termogenik, czyli substancję, która wyzwala siłę i energię, tym samym przyspieszając spalanie tłuszczu. Osoby na diecie odchudzającej powinny również wziąć pod uwagę wysoką zawartość błonnika w oleju lnianym – substancja ta pozwala m.in. na dłuższe uczucie sytości po spożytym posiłku.

9. Pielęgnuje skórę, leczy dermatozy

Kwasy tłuszczowe obecne w oleju lnianym są jak naturalny opatrunek na skórę – przyspieszają gojenie ran i działają przeciwzapalnie. Olej stosowany zewnętrznie wspiera leczenie egzemy, łuszczycy i trądziku różowatego. Może być skuteczny również przy trądziku pospolitym, gdyż wykazuje zdolność do rozrzedzania łoju zatykającego pory skóry i tym samym zmniejsza występowanie zaskórniaków. Natomiast witamina E obecna w oleju lnianym działa jak krem – uelastycznia skórę i wzmacnia jej strukturę, przez co pomaga walczyć z takimi objawami jak: swędzenie, zaczerwienienie, pękanie i przesuszenie. Czytaj więcej o oleju lnianym na skórę.

Przeczytaj o oleju lnianym na włosy.

10. Wzmacnia i nawilża włosy

Każda kobieta stosująca naturalne kosmetyki do włosów, powinna sięgnąć po olej lniany. Dzięki pokaźnej zawartości kwasu alfa-linolenowego tłuszcz ten znakomicie odżywia kosmyki, zapewniając im piękny połysk i wytrzymałość. Niedobór kwasu ALA przyczynia się do powstawania łupieżu i nadmiernej utraty włosów, dlatego olej lniany naturalnie przeciwdziała tego rodzaju problemom. Spożywany i stosowany do zewnętrznej pielęgnacji wspaniale odżywi cebulki, a w rezultacie pobudzi wzrost włosów i zadba o odpowiednie nawilżenie. Olej lniany doskonale sprawdzi się podczas zabiegu olejowania, choć można go używać również jako wcierki w końcówki włosów i do pielęgnacji skóry głowy.

11. Łagodzi podrażnienia i suchość oczu

Przeprowadzono badania, według których przyjmowanie oleju lnianego zmniejsza podrażnienia oczu i stymuluje produkcję łez, tym samym łagodząc objawy tzw. suchego oka, zapalenia spojówek oraz innych schorzeń charakteryzujących się upośledzeniem pracy gruczołu łzowego np. Zespołu Sjörgena.

Olej lniany Olini

Olej lniany Olini

 

12. Pomaga w walce z cellulitem

Główną przyczyną cellulitu jest nadmiar żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Ten drugi powoduje również osłabienie włókien kolagenowych, co niekorzystnie wpływa na wygląd skóry i jej elastyczność. Tymczasem kwasy omega-3 zawarte w oleju lnianym regulują gospodarkę hormonalną u kobiet (cellulit pogarsza się przy zaburzeniach hormonalnych związanych np. z menopauzą i wiekiem dojrzewania), a także stymulują produkcję kolagenu. Włączając zdrowy olej do swojej diety można zatem poprawić stan tkanki łącznej i tym samym zredukować nieestetyczną „skórkę pomarańczową”.

Czytaj także o oleju lnianym na odchudzanie.

13. Wspiera układ nerwowy

Kwas tłuszczowy ALA (alfa-linolenowy) jest potrzebny organizmowi do produkcji innego kwasu tłuszczowego – DHA (dekozaheksaenowy), który stanowi aż 60% kory mózgu i tym samym jest niezbędny do prawidłowej pracy tego narządu. Kwas DHA odpowiada m.in. za pamięć, samopoczucie, funkcjonowanie narządu wzroku, a jego niedobór prowadzi do zaburzeń psychicznych i neurologicznych. A skoro kwas DHA jest syntezowany z kwasu ALA, można zatem wywnioskować, że spożywanie oleju lnianego pozytywnie wpływa na zdrowie układu nerwowego. Z racji swoich właściwości tłuszcz ten znajduje zastosowanie w leczeniu parestezji (uczucie drętwienia i mrowienia), choroby Parkinsona, zwyrodnień układu nerwowego i uszkodzeń nerwów.

14. Jest korzystny dla czworonogów

Zwierzęta również potrzebują NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) do prawidłowego rozwoju. Dieta zawierająca NNKT zapobiega dermatozom takim jak: świąd, łojotok, linienie, egzema, uszkodzenia kopyt czy łuszczenie skóry. Pupil, któremu podawany jest olej lniany, ma zdrową, błyszczącą sierść oraz dobrą odporność i rzadziej cierpi na stany zapalne. Zdrowy tłuszcz pomaga również w walce z pasożytami jelit, a także buduje podskórną warstwę tłuszczową, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla zwierzaków przebywających na zewnątrz.

Olej lniany

Olej lniany

 

15. To naturalny (i tani) impregnat do drewna

Olej lniany jest w 100% bezpieczny, dzięki czemu pokryte nim elementy mogą mieć kontakt z żywnością i nie szkodzą dzieciom czy zwierzętom. Zabezpieczone w ten sposób drewno nie chłonie wilgoci, zatem można wykorzystać je na doniczki czy do konstrukcji ogrodowych. Ponadto tłuszcz z nasion lnu podkreśla fakturę i usłojenie, jak również nadaje żywszy odcień. Jednocześnie olej bardzo dobrze penetruje, dzięki czemu nie tylko wzmacnia drewno od środka, ale i nie pozostawia tłustej powierzchni. Przed aplikacją należy olej lekko podgrzać (nie gotować), następnie rozprowadzić cienką warstwę pędzelkiem. Po wysuszeniu warto pomalować drewno jeszcze raz, na koniec usuwając nadmiar oleju z powierzchni. Takim zdrowym impregnatem można zabezpieczyć m.in. doniczki, tace, huśtawki, zabawki, domki, meble z palet, deski, palisady i drewniane dekoracje. UWAGA: mikstura sporządzona z oleju lnianego i oleju ze skórki pomarańczowej pomaga zwalczyć termity!

16. Chroni wyroby skórzane

Z równie dobrym skutkiem można użyć oleju lnianego do impregnacji mebli, butów, torebek i odzieży ze skóry. Wystarczy nasączyć bawełnianą szmatkę kilkoma kroplami oleju, a następnie rozprowadzić po powierzchni i wetrzeć okrężnymi ruchami. W ten sposób można uchronić skórzane buty przed wilgocią, a tapicerkę kanapy przed pękaniem. Olej zmiękcza i nadaje połysk, dzięki czemu kurtki i torebki będą wyglądać jak nowe.

17. Konserwuje sprzęty z metalu

Olej lniany zabezpiecza nie tylko drewno przed wilgocią, ale i metal przed utlenieniem. Tłuszcz należy nanosić cienką warstwą (ewentualnie można wcześniej oczyścić powierzchnię z rdzy) i pozostawić do wyschnięcia w cieniu, na koniec warto wypolerować szmatką niepozostawiającą włókien. Olej zapewni piękny połysk częściom metalowym i spowolni proces korozji. Tym sposobem można odrestaurować np. stary rower, narzędzia, artystyczne wyroby kowalskie i metalowe części mebli.

Olej lniany budwigowy

Olej lniany Olini Budwigowy

 

Właściwości oleju lnianego w diecie dr Budwig

Olej lniany nazywany jest też budwigowym od nazwiska słynnej naukowiec dr Johanny Budwig, która w 1952 roku stworzyła dietę wspomagającą przy nowotworach oraz wielu chorobach przewlekłych.

Przeczytaj, na co pomaga dieta dr Budwig. Sposób żywienia opracowany przez niemiecką chemiczkę i fizyczkę opiera się m.in. na spożywaniu oleju tłoczonego z ziaren lnu w zastępstwie margaryny i tłuszczów zwierzęcych.

Dlaczego akurat olej lniany? Czytaj o dawkowaniu oleju lnianego w diecie dr Budwig. Jak już wspomnieliśmy, olej lniany stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, ponadto jest łatwo przyswajalny i wspaniale oczyszcza organizm. W diecie dr Budwig zaleca się spożywanie oleju z dodatkiem pełnowartościowego nabiału (np. w formie pasty z chudym białym serem), co ma usprawnić przyswajanie Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.

Przeczytaj o najważniejszych zasadach diety dr Budwig.

Jak wybrać najlepszy olej lniany?

 • Najważniejsze: olej lniany musi być ŚWIEŻY – na Olini.pl kupisz olej lniany wytłoczony w naszej rodzinnej olejarni na świeżo, na Twoje zamówienie. Nie stoi na sklepowej półce i nie jełczeje, czekając na klienta
 • Olej lniany musi być zimnotłoczony (do 40 stopni) – zawsze kupuj olej z pewnego źródła
 • Olej lniany powinien być zawsze w ciemnej butelce, przechowywany w lodówce, niewystawiony na światło słoneczne – nasze butelki są ze specjalnego, ciemnego i grubego szkła aptecznego, które dodatkowo chroni Twój olej
 • Nierafinowany, z najlepszego ziarna (w Olini zawsze wybieramy najlepszej jakości składniki – zobacz jak powstają nasze oleje)
Olej lniany

Olej lniany

Olej lniany właściwości, zastosowanie
4.5 (90.12%) 81 votes
 • Alicja Aga

  Szeroko opisywany i znany jest olej kokosowy, ale dziś przeżyłam szok czytając ten artykuł o oleju lnianym! Trafiłam na tę stronę “niechcący” i przepadłam. Szukam jeszcze informacji na temat, czy stosowanie różnego rodzaju olejów jakoś koliduje ze sobą. Może się dokopię, póki co zamykam się w pokoju i zabieram za czytanie 🙂

  • Bardzo się cieszymy, że strona przypadła do gustu – staramy się, żeby odpowiadała na najważniejsze pytania dotyczące właściwości i zastosowań zdrowych olejów. Zapraszamy na dłużej, regularnie wrzucamy nowe teksty i informacje 🙂

   Oleje lniany i kokosowy są bardzo różne – olej kokosowy głównie składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych, m.in. z kwasu laurynowego, który można znaleźć m.in. w mleku matki. Jest bardzo zdrowy, ale nie można opierać diety wyłącznie na oleju kokosowym. Należy włączyć do żywienia również kwasy nienasycone, a olej lniany jest prawdziwą skarbnicą kwasów NNKT, głownie Omega 3.

   I tu odpowiadamy na Pani pytanie: jak najbardziej warto łączyć ze sobą kilka rodzajów naturalnych roślinnych olejów, ponieważ każdy ma inny skład kwasów tłuszczowych i inne proporcje, więc znakomicie się uzupełniają 🙂

   Świeży olej lniany, z wysokooleinowego lnu brązowego, tłoczony na świeżo prosto na stół znajdzie Pani tutaj: https://olini.pl/kategoria/oleje/olej-lniany-olini

   • Alicja Aga

    Dziękuję za odpowiedź! Przez te kilka miesięcy udało mi się nawet namówić męża do włączenia oleju lnianego do diety 😉 Po tym jak zapoznał się z jego właściwościami sam stwierdził, że trzeba tego spróbować. Z kolei na oleju kokosowym smażymy praktycznie wszystko. Kupujemy oczywiście na olini.pl, macie nasze pełne zaufanie.

 • Ziemińska B.

  Olej lniany stosuje odkąd pojawiły się u mnie skłonności do zaparć – ok 4msc. Zalecenie to dostałam od lekarza rodzinnego, który za główną przyczynę moich problemów obrał styl życia. Cóż trudno się z nim nie zgodzić – od wielu lat obiecuję sobie poukładanie trybu dnia, ale póki co marne skutki. Wracając jednak do samego oleju, to zauważyłam znaczną poprawę, co przy moim tempie życia jest niesamowitym komfortem. Taki naturalny i bezpieczny środek na poprawę perystaltyki to coś cudownego.

 • Monika Siniec

  Jestem pełna podziwu dla różnorodnych właściwości oleju lnianego. Mój syn ma zdiagnozowane ADHD, od kilku miesięcy przemycam mu w diecie właśnie ten olej, różnica jest zauważalna. Oczywiście robię to równolegle z terapią psychologiczną, więc podejrzewam, że obydwie sprawy mają swoje działanie na syna, ale nie zamierzam przestawać stosować. Szczególnie jeśli wiem, że nawet gdyby olej mu nie pomagał, to na pewno nie szkodzi 🙂

  • Beata_R

   Zgadzam się z Tobą. Myślę, że podobnie jest gdy mówimy o leju lnianym na raka. Dużą rolę odgrywa tu psychologia i przekonanie nas samych o tym, że możemy się wyleczyć.

 • Jacek Skrap

  Zastosowanie oleju lnianego jest widząc z artykuły bardzo obszerne, ale mnie zaciekawiła wiadomość, że olej lniany jest dobry na raka. Bardzo mnie to zaintrygowało, że w tak naturalny sposób można dbać o cały organizm.

 • Zbigniew K.

  Moja żona od ładnych paru lat ma kompleks związany z cellulitem. Pewnie kiedy powiem jej, że jedną z właściwości oleju lnianego jest wspomaganie jego leczenia, to mi nie uwierzy. 🙂 Przezornie zamówiłem już butelkę oleju i przekonam ją by spróbowała tej metody.

 • Thomas

  Hmm… Czy zostały przeprowadzone jakieś badania stwierdzające kożystne właściwości oleju lnianego na dzieci z ADHD? Jeśli tak, to poproszę o odnośnik… Olej lniany ma wiele właściwości zdrowotnych, co do tego nie mam wątpliwości, ale zastanawiam się na kwestią ADHD. Hehe, ciekawa sprawa jest także z punktem 5 i kwestią menopauzy i PMS. Czy to też ma potwierdzenie w badaniach?

 • Aurelia

  Jak przyjemnie przeczytać artykuł o moim faworycie jakim jest olej lniany. Stosuję go dość często i to nie tylko jako środek spożywczy stosowany do sałatek czy bezpośrednio, ale także jako kosmetyk nakładany na skórę, włosy i paznokcie. Obok arganu, olej lniany stanowi jeden z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych.

 • Kartagina

  Olej lniany na raka przyjmowała moja babcia, a także ciotka. Naturalnie jako suplement diety. Nie wiem czy faktycznie to tak działało czy był to efekt placebo ale o wiele łagodniej przechodziły leczenie farmakologicznie. Ciotka po wyleczeniu nadal regularnie oprzyjmuje olej lniany. Sama z tego wszystkiego zainteresowałam się sprawą olei, a już niedługo będę miała okazję spróbować tymczasowo diety Budwig.

 • Karmazyn

  Ostatnio wyczytałem, że olej lniany zapobiega ekspresji genów, redukując tym samym aktywność raka. Tu mam w pewnym sensie potwierdzenie po przeczytaniu tego artykułu. Mam zamiar skonsultować to z lekarzem bo oczywiście domyślam się, że to suplement diety i działa wspomagająco przy właściwej terapii.

 • Konstanty

  Stosowanie oleju lnianego w profilaktyce nowotworowej, czy jak to potocznie się mówi “na raka” jest dla mnie nowym zagadnieniem. Nie jestem pewien na ile to wszystko jest potwierdzone naukowo. Muszę zgłębić temat na własną rękę bo sprawa wydaje mi się bardzo nieprawdopodobna.

 • Anastazja

  Zaintrygował mnie ten artykuł. Po zapoznaniu się z właściwościami oleju lnianego postanowiłam zgłębić temat diety Budwigowej. Zamówiłam książkę Dieta dr Budwig, bo lubię sięgać do źródeł.

 • Johnny

  Mam 14-letniego syna u którego podejrzewamy z żoną ADHD. Wizytę u psychologa mamy już zaplanowaną, ale postanowiliśmy spróbować mu pomóc jeszcze zanim dostaniemy potwierdzenie naszych przypuszczeń. Znaleźliśmy tę stronę i artykuł o właściwościach oleju lnianego. Byliśmy zaskoczeni, ale i uradowani, że wśród nich jest mowa o korzystnym działaniu na dzieci z ADHD.