Olej rydzowy właściwości, dawkowanie

Olej rydzowy

Pozyskiwany z lnicznika siewnego (lnianka/rydz) olej rydzowy zrobiony jest z jego nasion, które zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Do niedawna zapomniany i wyparty przez olej rzepakowy, dziś stanowi cenne źródło witamin oraz można powiedzieć, że jest produktem niszowym na rynku. Jednak jego właściwości lecznicze są warte uwagi i, miejmy nadzieję, że zyska on większą popularność nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To tradycyjny produkt pochodzący z Wielkopolski, którego cenny skład doceniono w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie.

Olej rydzowy i jego właściwości

Jest to przejrzysta ciecz oleista, której barwa waha się między złocistą a czerwonobrunatną. W smaku oleju rydzowego można wyczuć gorczycę i cebulę. Dzięki zawartym w nim antyoksydantom sam tłuszcz jest odporny na jełczenie.

Ten naturalny tłuszcz stanowi bogate źródło witaminy A oraz witamin z grupy B, które wpływają na zdrowie oczu, poprawiają wygląd skóry, a także są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To nie jedyne zalety, którymi charakteryzuje się olej rydzowy. Właściwości lecznicze lnicznika siewnego znane są już od lat, a olej zebrał tysiące pozytywnych opinii naszych klientów.

olej rydzowy właściwości

Oto najważniejsze właściwości zdrowotne oleju rydzowego:

 • obniża poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów,
 • przyspiesza gojenie ran,
 • łagodzi wypryski i objawy atopowego zapalenia skóry,
 • poprawia elastyczność skóry,
 • obniża ciśnienie,
 • wyrównuje poziom glukozy,
 • łagodzi objawy alergii,
 • opóźnia procesy starzenia tkanek.

Za niewielką cenę możesz otrzymać środek, który wpłynie pozytywnie na wiele dolegliwości. Zacznij już teraz używać oleju rydzowego. Poniżej dowiesz się z czego jest zrobiony oraz jak wpłynie na Twoje zdrowie.

Tłoczenie

Warto wspomnieć, że w Olini.pl olej rydzowy tłoczony jest na zimno w temperaturze nieprzekraczającej 35°C. Jest to optymalna temperatura, która pozwala zachować wszelkie wartości odżywcze tłuszczu. Dzięki temu olej jest 100% naturalny, nie dodaje się do niego barwników, ulepszaczy, ani konserwantów. Termin przydatności do spożycia to około 6 miesięcy.

Dawkowanie oleju rydzowego

Jeżeli naprawdę chcemy wpłynąć pozytywnie na swój organizm, stosując olej rydzowy, dawkowanie tej naturalnej substancji leczniczej musi odbyć się w następujący sposób: jedna łyżeczka dziennie, aby pokryć zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe lub 5-10 gramów (dwa razy dziennie), aby zwalczyć dolegliwości wymienione wyżej.

dawkowanie oleju rydzowego

„Lepszy rydz niż nic”

O właściwościach oleju z lnicznika siewnego wiedziano już w odległych czasach, skąd wzięło się powyższe powiedzenie — znaczyło ono tyle, że nasiona lnianki można było siać na glebach, na których nie udawały się inne uprawy.

Zastosowanie oleju z lnicznika siewnego w kuchni

Pozytywne opinie na temat tego produktu można usłyszeć od wielu osób, używających go w kuchni. Olej rydzowy najlepiej podawać wyłącznie na zimno, ponieważ pod wpływem temperatury może utracić swoje prozdrowotne właściwości. Chętnie dodawany jest do:

 • sałatek i surówek,
 • śledzia,
 • twarogu,
 • pieczywa,
 • ziemniaków,
 • kaszy.

Najczęściej tego typu produkty są używane do dań, w których istotne jest podkreślenie smaku. W odległych czasach taki tłuszcz był podstawą maczanki do pieczywa, do którego dodawało się wówczas cebulę i pieprz.

Pielęgnacja ciała olejem rydzowym

Wiele osób potwierdza, że smarując olejem rydzowym skórę, zauważyło w pewnym stopniu zatrzymanie procesów starzenia. Ten tłuszcz jest bogaty w witaminę E i jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Rodzice potwierdzają, że używają również oleju rydzowego dla dzieci, nie tylko w pielęgnacji ich skóry, ale także regeneracji małych ran, oparzeń i urazów.

Udowodniono, że ma także pozytywny wpływ na strukturę włosa. Wystarczy nałożyć odrobinę oleju na końcówki włosów, aby zauważyć znaczącą poprawę ich kondycji oraz zapobiec ich rozdwajaniu się.

olej rydzowy gdzie kupić

Olej rydzowy od producenta – gdzie kupić?

Skoro już wiemy, że olej rydzowy jest dobry zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, warto dowiedzieć się gdzie go kupić. Najlepiej od producenta. Cena jest naprawdę korzystna, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup oleju rydzowego dla dzieci, starszych, dorosłych, stosując go zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrznie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup takich naturalnych produktów bezpośrednio od producenta w Rodzinnej Manufakturze Olini.pl, w którym oleje tłoczone są na zamówienie, co sprawia, że są to produkty najwyższej jakości, zawsze świeże i dostępne na życzenie klienta w korzystnej cenie.

Oceń artykuł:

Średnia: 4.5 / 5. Oddane głosy: 15

Brak ocen