Olej rzepakowy dla niemowląt

Nienasycone kwasy tłuszczowe to ważny element zdrowej, zbilansowanej diety. Także u dzieci. Drogocenne kwasy omega-3 i omega-6 to tłuszcze, których wielokrotnie brakuje w naszych posiłkach. A czy tłuszcz można podawać dziecku? Oczywiście, jednak nie każdy! Dla niemowląt z pewnością najodpowiedniejszy będzie olej rzepakowy. Przeczytaj o jego korzystnych dla malucha właściwościach.

olej rzepakowy dla niemowląt

Dlaczego tłuszcze są ważne dla niemowląt?

Wielu rodziców sądzi, że główną przyczyną otyłości jest spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy. Są jednak takie, których obecność w diecie jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Stanowią podstawę energii, ale są też przede wszystkim budulcem rdzenia kręgowego, mózgu i komórek.

Mają wpływ na rozwój inteligencji, ostrość widzenia, stan skóry, a także krzepliwość krwi. Tłuszcze są dostarczane naszym pociechom już od pierwszych dni życia, najpierw w mleku matki, nie unikajmy ich zatem w budowaniu późniejszego jadłospisu. Światowa Organizacja Zdrowia wręcz zaleca, by do trzeciego roku życia nie ograniczać w ogóle spożywania tłuszczy przez dzieci.

Zdrowy tłuszcz

Istotny jest jednak dobór odpowiedniego ich źródła i nie są nimi tak uwielbiane przez dzieci słodycze, które dostarczają niezdrowe kwasy nasycone. Dla niemowlaka najlepiej sięgnąć po oleje roślinne np. rzepakowy. Wielu osobom wydaje się, że najzdrowsza będzie oliwa z oliwek. Nie doceniają jednak właściwości oleju rzepakowego.

  • Jest on bogaty w witaminy E, K oraz prowitaminę A, a te dbają o prawidłową pracę mózgu i oczu.
  • Dodatkowo bardziej niż oliwa obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Istotne jest, aby niemowlętom dostarczać kwasy omega-3. Biorą one bowiem udział w syntezowaniu kwasu DHA, który wspomaga rozwój wzroku do 12. miesiąca, a u starszych dzieci odpowiada za utrzymanie prawidłowego widzenia. W diecie kwasy omega-3 dostarczamy, spożywając ryby morskie lub w postaci olejów roślinnych.

olej rzepakowy

Niemowlęca dieta z olejem rzepakowym

Olej rzepakowy ma najlepszą ze wszystkich proporcję tłuszczów. Jest też tani, zatem warto go często stosować. Instytut Matki i Dziecka stwierdza, że tłuszcze można wprowadzać w dietę niemowląt od 6. miesiąca życia, gdy zaczynają one spożywać więcej pokarmów stałych. Odrobinę oleju można dodawać do zupki, zastępując nim masło.

Ocenia się, że wystarczą dwie łyżki dziennie, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na niezbędne kwasy tłuszczowe. Jego smak i zapach jest dosyć neutralny, dlatego dziecko powinno go szybko zaakceptować. Dobrym rozwiązaniem jest podanie go w taki sposób, aby móc w nim maczać pieczywo. Doskonale sprawdzi się również przy smażeniu ryb i warzyw, do sałatek, czy duszonych potraw.

Warto, aby olej rzepakowy znalazł się nie tylko w diecie niemowląt, ale także dorosłych i całej rodziny. Jego właściwości są odpowiednie dla wszystkich, a korzyści płynące z jego spożywania są naprawdę duże. Ten prosty i tani produkt zapewni prawidłowy rozwój dzieci oraz zdrowie na każdym etapie życia. Jest on także zalecany kobietom w ciąży, które mogą dostarczyć dziecku cennych składników już na etapie płodowym.

olej rzepakowy dla niemowląt i dzieci

Jak wybrać najlepszy olej rzepakowy dla niemowlęcia?

  • Olej rzepakowy powinien być świeży – w skleie internetowym Olini.pl kupisz olej robiony na Twoje zamówienie.
  • Powinien być zimnotłoczony, czyli temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni.
  • Taki olej nie może zawierać żadnych dodatków.
  • Produkcja takiego oleju powinna odbywać się przy użyciu najlepszych ziaren bezerukowego rzepaku.

Oceń artykuł:

Średnia: 3.9 / 5. Oddane głosy: 12

Brak ocen